Milletvekili Durmaz’ın Girişimiyle ZİÇEV’e Minibüs Hediye Edildi

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz'ın girişimiyle Ford Otosan firması tarafından Niksar'da faaliyet gösteren Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı'na (ZİÇEV) sıfır kilometre minibüs hediye edildi.

 

ZİÇEV okul binasında düzenlenen törenle aracı teslim alan ZİÇEV Şube Başkanı Vasfiye Lüleci, Milletvekili Kadim Durmaz ve Ford Otosan firmasına bu anlamlı davranıştan dolayı teşekkür etti.

 

Düzenlenen törende açılış konuşmasını yapan ZİÇEV Şube Başkanı Vasfiye Lüleci, ZİÇEV olarak çok büyük bir aile olduklarının altını çizerek; “Şubemiz 1988 yılında kuruldu. Niksar şubemiz canla başla bu özel çocuklarımız için, çalışmalarını sürdürüyor. Okulumuza ait servis araçlarımız eskimiş ve öğrencilerimiz için kullanışsız bir hale gelmişti. Öğrencilerimizin sağlıklı bir şekilde ulaşımının yapılabilmesi için, yeni bir servis aracına ihtiyacımız hasıl olmuştu. Bu sorunumuzu sayın milletvekilimiz Kadim Durmaz'a ilettik, değerli vekilimiz bu çağrımıza kayıtsız kalmadı bizlere söz verdi ve kısa sürede sözünü tutarak aracın kurumumuza hibe edilmesini sağladı. Sayın Milletvekilimiz Kadim Durmaz'a ve hayırsever Ömer Koç ve ailesine tüm engelli çocuklarımız ve Ziçev ailesi adına yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

 

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ise anlamlı bir hediyenin kazandırılmasından dolayı mutlu olduğunu belirterek; “Bu vakıf bakanlar kurulu kararı ile Türkiye'de kamu yararına olan bir vakıftır. Bana Ziçev'den böyle bir istek geldiği zaman kayıtsız kalamazdım ve hemen gerekli girişimlerde bulundum. Bu konuda hayırseverliğini bildiğim Koç Holding firması ile görüşmelerde bulundum ve sağolsunlar kısa süre içerisinde geri dönüş yaparak iç donanımını da yaptırarak bir araç hibe edeceklerini öğrendim. Ben bu habere burada emek verenler adına çok sevindim. Çünkü onların buradaki çabaları gayretleri takdire şayandır. Bu emek sizlerindir biz sadece gönül elçisi olduk. Niksar'daki bu kurum gerçekten ülkenin gözbebeği olacak bir kurum haline gelecektir ben buna yürekten inanıyorum. Her insanın bir engelli adayı olduğunu hepimiz biliyoruz bu anlamda buraya katkı sunmanın her yurttaşın görevi olduğuna yürekten inanıyorum. Tekrardan bu vesile ile kuruluşundan bu yana ZİÇEV'de hizmet veren değerli yöneticilerimize, kurumumuzu destekleyen tüm bağışçıları tebrik ediyor teşekkürlerimi sunuyorum. Niksar'ın sosyal sorumluluk anlamında duyarlı hanımefendileri gerçekten ülkemize örnek olacak özverili çalışmaları yapıyorlar. Şu anda ilçe bazında Niksar'ın birinci olduğunu öğrenmiş bulunuyorum. Bu anlamda kendilerini de yürekten kutluyorum” diye konuştu.

 

“Eğitimde feda edilebilecek birtek fert dahi yoktur”

 

Son olarak konuşan İlçe Kaymakamı Selami Kapankaya ise; “Bazen küçük dokunuşlar büyük sonuçlar doğurur, dolayısıyla engelli kardeşlerimizi sürekli taşımak zorundayız ailelerimize yardımcı olmak zorundayız. Kurumumuz Ziçev yetkilileri müdürümüz, çalışanlar gerçekten özveri ile çalışıyorlar. Ben onlara bir kez daha teşekkür ediyorum. Ziçev kurumumuzun Niksar'da olmasından büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. Pek çok ilin hatta bizden büyük ilçelerin başaramadığı işi yapıyorlar. Engelli çocuklarımızın eğitimlerine bakımlarına yardımcı olarak, aynı zamanda onların ailelerine ve topluma da büyük katkılar sunmuş oluyorlar. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi; “Eğitimde feda edilebilecek birtek fert dahi yoktur” bu düşünce ile hareket etmemiz lazım. Bu çocuklarımızı ne kadar zorlukla karşılaşırsak karşılaşalım maksimum eğitimi vermek zorundayız ki, topluma, ailelerine kazandıralım ve kendilerine faydalı hale getirelim. Biz bundan sonra da elimizdeki imkanlar doğrultusunda onların yanında olmaya çalışacağız. Bu çalışmalar inşallah büyüyerek dahada gelişerek devam edecek. Taki hiçbir el uzatmadığımız çocuğumuz kalmayana kadar” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Ziçev'de eğitim gören çocuklar tarafından şiirler okundu ve halay çekildi. Plaket takdimi ve pasta kesiminin ardından, Milletvekili Durmaz aracın direksiyonuna geçerek aracı inceledi ve kısa bir deneme sürüşü yaptı. Program yapılan ikramların ardından sona erdi. Programa Milletvekili Kadim Durmaz, Kaymakam Selami Kapankaya'nın yanı sıra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Bülent Aybak, Ziçev kurum müdürü Seray Kaynar, yöneticileri, kurum öğretmenleri, aileler ve öğrenciler katıldı.