Ziledeki tarihi evler restore edilecek

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Kadim Durmaz 2017 bütçe görüşmelerinde yöre sorunlarını dile getirmeye devam ediyor.
 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığının bütçe görüşmelerinde ilçelerin sorunlarını dile getiren Durmaz; “Turizm bizim için önemli. Tokat 900 adımda 900 Eser’in bulunduğu bir tarih kenti” dedi.
 
TOKAT’A YENİ KÜLTÜR MERKEZİ
Tokat’ta, Tarım ve Hayvancılıktan sonra, kalkınma alanı olarak turizm de bir beklenti içerisindeyiz. Bu doğru bir hedef. Tokat’ın başka bir çaresi de yok. Tokat’ta bugün bir kültür merkezi yok. On beş yıldır da iktidar partisine sizin beklentilerinizin üzerinde de oy vermiş bir il. Ama bakıyorum, birçok ilçelere kültür merkezi yaparken ilimizin adının geçmemesi bir Tokatlı olarak beni üzmekte.
 
SULUSARAY SEBASTOPOLİS VE COMANA PONTİCA ANTİK KENTİ
Sulusaray’da yedi bin yıllık Sebastopolis ve Gümenek’te Comana Pontica antik bir kentlerimiz var. Gün ışığına çıkarılması bekleniyor. Kazı işleri iğneyle kuyu kazar gibi yapılıyor. Yani hiçbir şey yapılmıyor.
 
ZİLE’DEKİ RESTARASYONLAR İÇİN BAKAN TALİMAT VERDİ
Zile ilçemizin sorunlarını da dile getiren Milletvekili Durmaz: “ Tokat’ta Niksar, Ballıca Mağarası, Tokat’ın ayrıca ”Veni Vidi Vici” diye Sezar’ın “Geldim, gördüm, yendim.” dediği Zile Kalesi’nin tarihî taşları artık düşerek evlerde can ve mal kaybına neden olacak bir noktaya gelmektedir. Bu anlamda, bizim Zile ilçemizde, Sayın Bakanım ve değerli hazirun heyetine söylüyorum, Safranbolu, artı, Beypazarı, çarpıyorsunuz 10’la, 3.400 tane Bakanlığınızın tescillediği konut var, bunların birçoğu bakımsız yıkılmak üzere. Eğer biz bunlara miras diyorsak, yapılacak, hiç değilse, Amasya’ya gelen 1 milyon hedeflenen turistin bir bölümü Ballıca Mağarası’na Zile üzerinden geliyor. Amasya yolunda 90 tane evimizin cephelerinin aslına uygun orijinal restorasyonu noktasında Bakanlığımızın dikkatini çekmek istiyorum” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın bürokratlarına talimat verdiğini açıklayan Durmaz: “ Zile ilçemiz Amasya Caddesinde ki 4 sokağımızın Sağlıklaştırma Proje İhalesinin Aralık Ayı içerisinde yapılacağı haberini Bakanlık yetkililerinden aldık. Zile Belediyemizi de arayıp Bakanlığın bu konuda gerekli mercilere talimat verdiğini öğrendik. Zile Kalesi ile ilgili restorasyonun da yakın zamanda yapılacağının sözünü aldık. Bu gelişme ilimizin gelişmesi için 3 temel faktörden biri olan Turizm’de hedeflediğimiz ivmeye ulaşmak için çok önemlidir. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve emeği geçen tüm bürokratlarımıza teşekkür ederiz. Her şey Tokat’ımız için” dedi.
 
ALMUS BARAJINA RESTORAN VE KÜTÜK EVLER
Milletvekili Durmaz’ın dile getirdiği diğer bir konu ise Almus ilçemizle ilgili oldu. Durmaz: “Almus’ta Kaymakamlık ve Belediyemizin ortaklaşa bir projesi var. Almus Baraj Gölü’nde yüzer restoran ve kütük evler. Bu konuda da desteklerinizi esirgemezseniz sevinirim” dedi.
 
PAZAR VE YEŞİLYURT İLÇELERİMİZİN PROJELERİ
Milletvekili Durmaz, Pazar ve Yeşilyurt Belediyelerimizin projelerinin de dikkate alınması gerektiğini dile getirdi.
 
TOKAT’TA İNANÇ TURİZMİ İLE İLGİLİ DESTEK BEKLİYORUZ
Bizim yöremiz Alevi Türkmen, Bektaşi, Sıraç kültürünün, Balkan Türklerinin, Gürcistan’dan gelen yurttaşlarımızın, Kafkasya’dan gelen yurttaşlarımızın, birçoğunun olduğu güzel bir mozaik. Ama bu yıl Bakanlığın programında bu yönde bizim zenginliğimizi inceleyin bu değerlerin ülkemize katkı sunması bakımından bir çalışma görmedim. Günümüzde yükselen bir değeri bünyesinde bulunduran Tokat’ta inanç turizm boyutunda bir çalışma bekliyorum. Lütfeder bu konuda da bir çalışma yaptırırsanız sevinirim” dedi.

Kaynak:http://www.gercekgundem.com/