CHP’Lİ DURMAZ TOKAT’IN SAĞLIK SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİ

CHP’Lİ DURMAZ TOKAT’IN SAĞLIK SORUNLARINI GÜNDEME GETİRDİ
CHP Tokat Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Kadim Durmaz,  Sağlık Bakanlığının 2017 yılı bütçe görüşmelerinde Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ ‘a Tokat halkının talep ve beklentilerini dile getirdi.
Durmaz konuşmasına: “Bugün Sağlık Bakanlığı bütçesinde ülkemizdeki sağlık sorunları, hekimlerin, yurttaşlarımızın sorunları, hastanenin sorunlarını gündeme getiriyoruz. Sağlıklı yaşam hakkı, en temel insan hakkı olarak tanımlanmış ve sağlığın korunması, hastalık hâlinin tedavi edilmesi görevi kamu hizmeti olarak devletler tarafından üstlenilmiştir. Bu kapsamda, sağlık risklerine karşı bireylere kamu sağlık sistemiyle güvence sağlanmaya çalışılmaktadır. Kimliği, statüsü ne olursa olsun her insan için sağlık eşit olmalıdır. Sosyal devlet anlayışının gereği sağlık hizmetleri her yurttaşa parasız, eşit ve nicelik, nitelik açısından da yeterli ve dengeli bir şekilde sağlanmalıdır.
En fazla artan kalemlerden birisi ülkemizde bütçe bazlı Sağlık Bakanlığı. Ancak biz bu bütçeleri insanlar sağlıklıyken doğru ve planlı kullanamıyoruz. Hâlbuki 2002’den bu yana hastanelere başvuru sayısı 3, acile başvuran hasta sayısı 10, ameliyat sayısı ise 5 kat artmıştır, yeşil kartlı kesim harcamaları 10 kat artmış, ilaç harcaması ise en çok artan ülke bir ülke konumuna gelmiştir.
Sağlık hizmetinden yararlanmak için çalışanlar önce vergi veriyor, yetmiyor prim veriyor, o da yetmiyor katkı, katılım farklarını veri yor, fark ücretini, ilave ücretini veriyor. Eğer devlet hastanesine gidiyorsa farklı, özel hastaneye gidiyorsa farklı, üniversite hastanesine gidiyorsa daha farklı ücret ödemek durumunda kalıyor. “ dedi

CHP’li Durmaz, 2016 yılı bütçe görüşmelerinde dönemin Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'na Turhal ilçesinde işlevini tam yapamayan 2 devlet hastanesi yerine yeni bir hastane yapılmasını talep etmiş ve Bakan Müezzinoğlu, "Tokat Turhal Devlet Hastanesine ait yeni hastane binasının projeleri tamamlanmış olup ihale çalışmaları devam etmektedir. Tokat Turhal Devlet Hastanesi yatırımı 2016 yılı Yatırım Programına teklif edilmiştir. Projeleri tamamlanmış olup proje metraj maliyet ve diğer ihale dokümanı ihale edilmek üzere İhale Daire Başkanlığına gönderilmiştir” demişti.
İhalesi yapılmasına rağmen bir gelişme sağlanamayan yeni Hastanenin Milli Emlak Genel Müdürlüğünde imzada olduğunu söyleyen Durmaz, Bakan Akdağ’dan bu konuda destek istedi.
PAZAR’A YENİ DEVLET HASTANESİ
Pazar ilçesinde ki hizmet veren Devlet hastanesinin 60 yıllık bir bina olduğunu ifade eden Durmaz, Sağlık Bakanı Dr.Recep Akdağ’dan ilçede faaliyette olan işlevsiz ve eski hastanenin yerine yeni bir Devlet Hastanesi yapılmasını istedi. Pazar halkının yeni bir Devlet Hastanesi beklentisinin olduğunu da dile getirdi
 
REŞADİYE VE SULUSARAY’A FİZİK TEDAVİ REHABİLİTASYON MERKEZİ KURULMALI

CHP’li Durmaz'ın Reşadiye ve Sulusaray Kaplıcaları ile ilgili gündeme aldığı konu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi kurulması yönünde oldu. Suyu hafif tuzlu, ekşi, kokusuz ve renksiz olan Reşadiye Çermiği 40  49°C sıcaklığa sahip. Romatizma, çeşitli ağrılı hastalıklar ve deri hastalıklarına iyi geldiği belirtilmektedir. Reşadiye 'de birçok hastalığın tedavisine cevap veren sıcak su kaynağımızı değerlendirerek  Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezinin açılması yöre ve Bölge Turizmi için önemli görülüyor. Reşadiye ve Sulusaray’da insan sağlığı için oldukça yararlı 2 termal kaynak var. Anadolu’daki yaşlı nüfusa, o bölgeye hizmet vermesi noktasında buralarda bir termal tedavi ve fizik tedavi rehabilitasyon merkezi programınız var mıdır? diye sordu
Bakan Akdağ’ın bu talebi Politikaları çerçevesinde değerlendireceği bildirildi.
 
 
HASTANELERDE Kİ UZMAN DOKTOR AÇIĞI TOKAT’IN ÖNEMLİ BİR SORUNU
CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz,  Tokat ve ilçelerindeki Devlet hastanelerinde Uzman Doktor açığının Tokat’ta önemli bir sorun haline geldiğini Sağlık Bakanı Akdağ’a iletti. Durmaz, "Hastane olan bütün ilçelerimizde ve il merkezinde ki Devlet Hastanemizde çeşitli branşlarda Uzman Doktor açığı vardır. İlçelerimizde Uzman Doktor açığı olması vatandaşlarımızı İl Merkezinde ki Hastaneye veya başka il Hastanelerine gitme mecburiyetinde bırakmaktadır. Uzman Doktor açığı önemli bir sorun haline gelen Tokat’ta, Tokat halkının yaşadığı mağduriyetin giderilmesini Bakan Akdağ’dan istedi.
TOKAT'A KENE İLE MÜCADELE İÇİN "KKKA BÖLGE ENFEKSİYON HASTALIKLARI ARAŞTIRMA HASTANESİ"

Yaz mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte Tokat’ımızın ve Bölge İllerimizin korkulu rüyası haline gelen Kene ısırması sonucu Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının tedavisi ve araştırılması için Eski Doğumevi Hastanesi üzerinde bulunan mülkiyeti Sağlık Bakanlığına ait 120 dönümlük araziye Bölge KKKA Bölge Enfeksiyon Hastalıkları Araştırma Hastanesi yapılmasını tekrar gündeme getirdi. 
 Durmaz, Bakan Akdağ sordu: “Her yıl yöremizde Tokat, Sivas, Ordu, Amasya, Çorum merkezli, Erzincan merkezli 300’e yakın insan Kırım Kongo ateşli kanamalı hastalığından canını kaybetmektedir. Bunu her bütçede dile getiriyoruz. Tokat’ta Sağlık Bakanlığının 120 dönüm de bir atıl arazisi var. Burada böyle bir hastane, bölgeye hizmet verecek bir hastane düşünüyor musunuz? Dedi. 
Bakan Akdağ’ın vereceği  cevap bekleniyor.
Durmaz: “2017 Sağlık Bakanlığımızın bütçesinin ülkemize hayırlı,  konuştuğumuz olumsuzlukların da giderildiği bir bütçe ve yıl olmasını diliyorum” temennisiyle konuşmasını  sonlandırdı.