CHP TOKAT MİLETVEKİLİ KADİM DURMAZ: “ZİLE OVASI SULU TARIMA KAVUŞACAK”

CHP TOKAT MİLETVEKİLİ KADİM DURMAZ: “ZİLE OVASI SULU TARIMA KAVUŞACAK”
Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Kadim Durmaz 2016 Yılı bütçe görüşmelerinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na verimli arazilere sahip Zile Ovamızın %33 ünde Sulu Tarım yapıldığını, geri kalan %67 sinin sulanamadığını,  Çekerek Süreyya Bey barajından  bir sulama kanalı hattıyla Zile Ovasının %85 inin sulanabileceğini yöremiz için arz ettiğini ifade etmiş ve Bakandan bu konuda destek istemişti.  
2017 Orman ve Su İşleri Bakanlığının bütçe görüşmelerinde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na Sulama Suyu ile ilgili gelişmeleri soran Kadim Durmaz: “Süreyya bey Barajı’ndan Zile’ye bir tünelle sulama projesi düşünülüyordu. 2017’de bunun son durumu nedir? Bu proje en çok göç veren ilçelerimizden Zile için hayati önem arz etmektedir” diye sordu.
Milletvekili Kadim Durmaz, Süreyya Bey Barajından çekilecek kapalı sistem boru hattının Zile, Maşat, Reşadiye ve Mamure Ovalarını kapsadığını ve 3 kısımda tamamlanacağını açıkladı. Teknik detaylar ve süreç hakkında bilgi veren Kadim Durmaz: “  1.Kısım 16.170 metre mesafe kapalı boru hattının ihalesi 24 Kasım’da yapılacak. 1.Kısımın 2 yılda tamamlanacağını düşünüyorum. 1. Kısımın bitmesi sonucunda 758 Hektar arazi sulanacak. 24.000 metre mesafelik 2.Kısımın Şubat veya Mart aylarında ihalesi yapılacak ve yaklaşık 5555 Hektar alan sulanacak. 3. Kısımda ise projenin tamamlanacak ve toplam 17.000 Hektar arazi suyla buluşacak. Bu proje her yıl göç veren Zile ilçemiz için çok önemliydi. Göçü durduracağını ve geri dönüşü başlatacağını düşünüyorum. Başta   Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve emeği geçen tüm bürokratlarımıza teşekkür ederiz” dedi.