DURMAZ: GAZİLERİMİZ DE BU HAKTAN YARARLANMALI

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Kadim Durmaz 14 Şubat 2016 tarihinde Milli Savunma Bakanlığının bütçe görüşmelerinde Şehit, Gazi ve yakınları için tanınması gereken haklar konusunu dile getirmişti.
 
Milli Savunma Bakanlığı bütçesi görüşülürken Durmaz, gaziliğin bir tanımının yapılması da gerektiğini ifade etti.
Komisyonda olumsuz yanıt alan Durmaz; Şehit, Gazi ve yakınlarının araç alımında ÖTV ve KDV’den muaf tutulması için 30 Mart tarihinde TBMM Başkanlığına Kanun teklifi vermiş ve TBMM Genel Kurulunda İktidar Milletvekillerinin red oylarıyla gündeme dahi alınmamıştı.
Durmaz verdiği kanun teklifinin gerekçesini; “Vatanımızın ve milletimizin varlığını, devletin bütünlüğünü, yurttaşların huzur ve güvenini sağlayan, görevlerini üstün hizmet anlayışı içinde canlarını feda etmekten çekinmeyerek yaparken hayatını kaybeden şehitlerin geride kalan dul ve yetimleri ile malûl ve gazilerin taleplerinin olabildiğince yerine getirilmesi her şeyden önce kutsal vatandaşlık görevidir” diye ifade etmişti.
Durmaz: “Özürlü araç kullanımında sağ ayağından özürlü olan malul gazilerimizle, sakatlık oranı %90 ve üzeri olan gazilerimiz istifade etmekte olup bu durum gazilerimiz arasında sorunlara sebep olmaktadır. Gazilerimizin sakatlık durumunda ulaşımlarını rahat sağlayabilmeleri, bundan sonraki yaşamlarında kaliteli yaşam sürebilmeleri, araç alımında ekonomik rahatlık yaşayabilmeleri açısından bu düzenlemenin yapılması gerekmektedir. Şehit yakınlarına uygulanacak bu muafiyet, onlara olan minnet borcumuzun bir gerekliliğidir. Yapılacak düzenleme ile malul gazilerimize pozitif ayrımcılık yapılarak vergi avantajı sağlanmalı ayrım yapılmadan tüm harp ve vazife malulleri ailelerine araç alımında ÖTV ve KDV muafiyeti uygulanmalıdır.” dedi
İstiklal Savaşı gazilerinin neslinin kalmadığını söyleyen Durmaz, “Kore gazilerinin sayıları da az sayıda. 3072 Kore Gazisi, 28882 Kıbrıs Gazisi,13639 Dul eş ve 10963 doğu-güneydoğu gazisi vardır. Ama şimdi, doğu, güneydoğuda ve askerde, askerlik görevini yaparken farklı şekilde gazi olan askerlerimiz var, yurttaşlarımız var, bunlara göre bir düzenlemenin yapılmasının da doğru olacağına inanıyorum. Gazi ailelerinin ve gazilerin ÖTV indiriminden yararlanma talepleri var. Bu talepleri dikkate alınmalıdır. Tokat’ta en son ziyaret ettiğim gazi derneklerinden bu talebi aldık. Hiç kimsenin elinde değil gazi olmak” diye ifade etti. 
Şu an Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülmekte olan torba yasada şehit aileleri ile ilgili düzenlemenin yer aldığını ifade eden Durmaz: “Şehitlerimiz bu vatan için canlarını feda etmiş kahramanlarımızdır. Gazilerimizin her biri bizim yaşayan onurumuzdur. Şehit ve gazilerimizi birbirinden ayırmamak gerekir. CHP Gurubu olarak yeni yapılan düzenlemeye Gazi ve Gazi aileleri ile ilgili maddelerin de eklenmesi ve ÖTV muafiyeti gibi haklardan Gazi ve ailelerinin yararlanması gerektiğini önerdik. Gazilerimizin de bu haklardan yararlanması gerektiğini Komisyonda tekrar gündeme getireceğiz” dedi.